Poradniki

Komputer stacjonarny czy laptop?

Nie da się ukryć, że w dzisiejszym świecie trudno jest obyć się bez komputera w domu. Problem tylko w tym, że nie każdy wie, jaki jego rodzaj najlepiej kupić. Komputer stacjonarny czy laptop. Które rozwiązanie będzie lepsze?

Wady i zalety komputera stacjonarnego

Laptop czy pc? Takie pytanie najczęściej zadają sobie chętni do kupienia komputera. Żeby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba przede wszystkim poznać wady i zalety najpopularniejszego komputera na rynku, czyli wersji stacjonarnej. Jak to więc przedstawia się w szczegółach?


Komputer stacjonarny to przede wszystkim olbrzymia moc. Dzięki umieszczeniu podzespołów w dużej obudowie nie trzeba się martwić tym, że będą się one przegrzewały. Co więcej, stałe podłączenie do sieci sprawia, że obecny w obudowie zasilacz może być naprawdę mocny, co zapewni stałą dostawę energii do podzespołów.


Niestety dużą wadą tego rozwiązania jest oczywiście fakt, że jest to maszyna uwiązana do jednego miejsca w pomieszczeniu. Co również ważne, zajmuje ona dość sporo miejsca, a to sprawia, że nie każdy może sobie na nią pozwolić.

Wady i zalety laptopa

Jeśli ktoś chce mieć komputer, który zajmować będzie możliwie jak najmniejszą ilość miejsca, zdecydowanie powinien zainteresować się laptopem. Jak się jednak okazuje, jest to dopiero jedna z kilku jego najważniejszych zalet. Kolejną jest oczywiście pełna mobilność takiego komputera. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby udać się z nim w dowolne miejsce w mieszkaniu, lecz również go z niego wynieść i wziąć komputer na uczelnie, do kawiarni, czy też do pracy.


Niestety komputery przenośne, czyli laptopy, to również bardzo poważne wady, o których nie można pod żadnym pozorem zapominać. O czym konkretnie mowa? Przede wszystkim warto tu zwrócić uwagę na to, że laptopy są często nawet trzykrotnie droższe niż model stacjonarne, przy zachowaniu tych samych podzespołów. Co więcej, z reguły są to również modele słabsze z uwagi na ograniczenia w postaci niewystarczającej ilości dostarczanej energii z baterii, a także problemy z odprowadzaniem ciepła z grzejących się podzespołów. Nie da się również nie zauważyć tego, że laptopy to również dość często spora niewygoda jeśli chodzi o granie w gry. Zwyczajnie obecny w nich touchpad oraz klawiatura z niskimi, membranowymi przyciskami się do tego nie nadają.

You may also like

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *