Drabiny turek

Drabiny – co warto wiedzieć?

Drabiny to sprzęt przenośny, który używany może być na przykład do uproszczenia pracy na przeróżnych poziomach, oraz do przemieszczania się. W sklepach z produktami z branży budowniczej da się znaleźć drabiny utworzone z drzewa, tworzywa sztucznego bądź metalu. Na domiar tego, są drabiny jednoelementowe oraz składane, innymi słowy wieloelementowe. 
W trakcie wyboru odpowiedniego modelu musimy wziąć pod uwagę w szczególności jego budowę a także zrealizowanie – rzetelna drabina musi być bezpieczna, gdyż wspinanie się po niestabilnej oraz kiepskiej drabinie może skończyć się nieszczęściem. Najistotniejsze jest zwrócenie uwagi na podłużnice oraz szczeble, które muszą być bardzo mocne i prawidłowo ze sobą połączone. Jeśli decydujemy się na wybór drewnianej drabiny, pamiętajmy o tym, ażeby drewno z którego pozostały zrealizowane szczeble nie posiadały skośnego biegu słojów a przy tym rozmaitego rodzaju wad, takich jak pęknięcia, wypaczenia, sęki bądź inne uszkodzenia.
Wybierając właściwą drabinę należy wziąć pod uwagę również jej wysokość. Jeżeli planujemy wykorzystywanie sprzętu tylko w czasie prac domowych, wystarczająca będzie drabina o długości dwóch albo trzech metrów. Jeśli natomiast planujemy kupno drabiny ofiarowanej do prac bardziej zaawansowanych, warto zmierzyć nawierzchnię, na której będziemy stosować sprzęt oraz dobrać rodzaj do wymagań.
Jeżeli chodzi o właściwy sposób wykorzystywania drabiny, może to być zarówno pozycja pochylona, to znaczy w trakcie kiedy drabina jest oparta o coś stabilnego, na przykład pień drzewa bądź budynek, a także pozycja pionowa, jeśli drabina jest odpowiednio przymocowana. Należy pamiętać, że zbyt poziome ustawienie drabiny może wywołać jej złamanie. Poza tym, niezwykle znaczące jest podłoże, na którym oparta jest drabina – powinno być ono stabilne, porządne i przede wszystkim nieruchome, by podłoże nie przestawiało się pod balastem drabiny razem z nią. Następną rzeczą, o której należy pamiętać jest to, że każda drabina wieloczęściowa musi mieć właściwe zabezpieczenia, które będą zapobiegały przesuwaniu się poszczególnych części drabiny względem siebie podczas wykorzystywania sprzętu. Co więcej, drabina rozstawna powinna być urządzona też w zabezpieczenia rozstawu, i absolutnie taki typ sprzętu nie może być stosowany jako drabina przystawna, do czego nie jest przystosowana.