Drabiny sulejówek

Drabiny – co warto wiedzieć?

Drabiny to sprzęt przenośny, który stosowany może być przykładowo do uproszczenia pracy na różnych poziomach, a także do przemieszczania się. W sklepach z produktami z branży budowniczej da się wyszukać drabiny wykonane z drzewa, tworzywa sztucznego czy też metalu. Do tego, istnieją drabiny jednoelementowe oraz składane, to znaczy wieloelementowe. 
W czasie wyboru odpowiedniego rodzaju powinniśmy wziąć pod uwagę w szczególności jego konstrukcję i wykonanie – solidna drabina powinna być bezpieczna, bowiem wspinanie się po niestabilnej oraz słabej drabinie może skończyć się nieszczęściem. Najważniejsze jest zwrócenie uwagi na podłużnice a także szczeble, które powinny być nadzwyczaj mocne i dobrze ze sobą połączone. Jeśli decydujemy się na wybór drewnianej drabiny, pamiętajmy o tym, ażeby drewno z którego były wykonane szczeble nie posiadały skośnego biegu słojów a przy tym różnego rodzaju wad, takich jak pęknięcia, wypaczenia, sęki czy też inne nadszarpnięcia.
Wybierając należytą drabinę powinno się wziąć pod uwagę także jej wysokość. Jeżeli planujemy wykorzystywanie sprzętu tylko w trakcie prac domowych, wystarczająca będzie drabina o długości dwóch czy też trzech metrów. Jeżeli natomiast przewidujemy kupno drabiny poświęconej do prac bardziej zaawansowanych, trzeba zmierzyć nawierzchnię, na której będziemy używać sprzęt oraz przystosować typ do wymagań.
Jeżeli chodzi o właściwy sposób stosowania drabiny, może to być zarówno pozycja pochylona, to znaczy w czasie kiedy drabina jest oparta o coś stabilnego, na przykład pień drzewa bądź domek, a także pozycja pionowa, jeżeli drabina jest poprawnie przymocowana. Trzeba pamiętać, że za bardzo poziome ustawienie drabiny może spowodować jej złamanie. Poza tym, niesłychanie znaczące jest podłoże, na którym oparta jest drabina – musi być ono stateczne, trwałe a w szczególności nieruchome, aby podłoże nie ruszało się pod ciężarem drabiny razem z nią. Następną sprawą, o której trzeba pamiętać jest to, że każda drabina wieloczęściowa powinna posiadać należyte zabezpieczenia, które będą zapobiegały przesuwaniu się poszczególnych części drabiny względem siebie w trakcie wykorzystywania sprzętu. Do tego, drabina rozstawna musi być wyposażona dodatkowo w zabezpieczenia rozstawu, i absolutnie taki typ sprzętu nie może być użytkowany jako drabina przystawna, do czego nie jest przystosowana.