Drabiny głogów

Drabiny – co warto wiedzieć?

Drabiny to sprzęt przenośny, który użytkowany może być na przykład do ułatwienia pracy na przeróżnych poziomach, oraz do przemieszczania się. W sklepach z artykułami z branży budowniczej da się odnaleźć drabiny utworzone z drzewa, tworzywa sztucznego czy też metalu. Dodatkowo, występują drabiny jednoelementowe a także składane, to znaczy wieloelementowe. 
W trakcie wyboru odpowiedniego modelu powinniśmy wziąć pod uwagę głównie jego budowę i utworzenie – dobra drabina powinna być bezpieczna, ponieważ wspinanie się po niestabilnej i kiepskiej drabinie może skończyć się nieszczęściem. Najważniejsze jest zwrócenie uwagi na podłużnice oraz szczeble, które powinny być nadzwyczaj mocne i bardzo dobrze ze sobą połączone. Jeśli decydujemy się na wybór drewnianej drabiny, pamiętajmy o tym, żeby drzewo z którego są wykonane szczeble nie miały skośnego biegu słojów oraz przeróżnego rodzaju wad, takich jak pęknięcia, wypaczenia, sęki czy też inne uszkodzenia.
Wybierając należytą drabinę powinno się wziąć pod uwagę także jej wysokość. Jeśli planujemy użycie sprzętu tylko i wyłącznie w trakcie prac domowych, wystarczająca będzie drabina o długości dwóch lub trzech metrów. Jeżeli natomiast zamierzamy kupno drabiny ofiarowanej do prac bardziej zaawansowanych, trzeba zmierzyć nawierzchnię, na której będziemy użytkować sprzęt a także dostosować typ do wymagań.
Jeśli chodzi o należyty sposób używania drabiny, może to być zarówno pozycja pochylona, to znaczy w trakcie kiedy drabina jest oparta o coś statecznego, przykładowo pień drzewa albo budynek, a także pozycja pionowa, jeżeli drabina jest prawidłowo przymocowana. Należy pamiętać, że nazbyt poziome ustawienie drabiny może wywołać jej złamanie. Do tego, niesłychanie ważne jest podłoże, na którym oparta jest drabina – musi być ono solidne, stałe a w szczególności nieruchome, żeby podłoże nie przemieszczało się pod bagażem drabiny razem z nią. Kolejną kwestią, o której warto pamiętać jest to, że każda drabina wieloczęściowa powinna mieć właściwe zabezpieczenia, które będą zapobiegały przesuwaniu się poszczególnych części drabiny względem siebie w czasie używania sprzętu. Oprócz tego, drabina rozstawna powinna być urządzona też w zabezpieczenia rozstawu, i absolutnie taki model sprzętu nie może być wykorzystywany jako drabina przystawna, do czego nie jest przystosowana.