Drabiny libiąż

Drabiny – co należy wiedzieć?

Drabiny to sprzęt ruchomy, który użytkowany może być na przykład do uproszczenia pracy na różnorodnych poziomach, oraz do przemieszczania się. W sklepach z produktami z branży budowniczej da się znaleźć drabiny wykonane z drzewa, tworzywa sztucznego czy też metalu. Co więcej, istnieją drabiny jednoelementowe i składane, to znaczy wieloelementowe. 
Podczas wyboru odpowiedniego rodzaju powinniśmy wziąć pod uwagę głównie jego konstrukcję oraz zrealizowanie – porządna drabina powinna być bezpieczna, dlatego że wspinanie się po niestabilnej i mizernej drabinie może skończyć się nieszczęściem. Najważniejsze jest zwrócenie uwagi na podłużnice oraz szczeble, które powinny być nadzwyczaj wytrzymałe i doskonale ze sobą połączone. Jeśli decydujemy się na wybór drewnianej drabiny, pamiętajmy o tym, aby drewno z którego były wykonane szczeble nie posiadały skośnego biegu słojów oraz rozmaitego typu wad, takich jak pęknięcia, wypaczenia, sęki czy też inne uszkodzenia.
Wybierając właściwą drabinę należy wziąć pod uwagę również jej wysokość. Jeżeli planujemy użytkowanie sprzętu jedynie podczas prac domowych, wystarczająca będzie drabina o długości dwóch albo trzech metrów. Jeżeli natomiast zamierzamy zakup drabiny poświęconej do prac bardziej zaawansowanych, należy zmierzyć powierzchnię, na której będziemy wykorzystywać sprzęt oraz dostosować model do zapotrzebowań.
Jeśli chodzi o właściwy sposób użytkowania drabiny, może to być zarówno pozycja pochylona, to znaczy w czasie kiedy drabina jest oparta o coś solidnego, na przykład pień drzewa bądź domek, a także pozycja pionowa, jeżeli drabina jest prawidłowo przymocowana. Należy pamiętać, że za bardzo poziome ustawienie drabiny może wywołać jej złamanie. Co więcej, niesłychanie kluczowe jest podłoże, na którym oparta jest drabina – musi być ono stateczne, stałe i w szczególności nieruchome, by podłoże nie przesuwało się pod bagażem drabiny razem z nią. Dodatkową rzeczą, o której należałoby pamiętać jest to, że każda drabina wieloczęściowa powinna mieć właściwe zabezpieczenia, które będą zapobiegały przemieszczaniu się poszczególnych części drabiny względem siebie podczas stosowania sprzętu. Co więcej, drabina rozstawna musi być wyposażona również w zabezpieczenia rozstawu, i absolutnie taki model sprzętu nie może być używany jako drabina przystawna, do czego nie jest przystosowana.