Drabiny konstancin jeziorna

Drabiny – co należałoby wiedzieć?

Drabiny to sprzęt ruchomy, który używany może być przykładowo do ułatwienia pracy na różnych poziomach, a także do przemieszczania się. W sklepach z artykułami z branży budowniczej da się znaleźć drabiny utworzone z drewna, tworzywa sztucznego albo metalu. Na domiar tego, są drabiny jednoelementowe a także składane, to znaczy wieloelementowe. 
Podczas wyboru odpowiedniego modelu musimy wziąć pod uwagę głównie jego konstrukcję oraz realizację – stosowna drabina musi być bezpieczna, albowiem wspinanie się po niestabilnej i słabej drabinie może skończyć się nieszczęściem. Najważniejsze jest zwrócenie uwagi na podłużnice i szczeble, które muszą być bardzo mocne i dobrze ze sobą połączone. Jeżeli decydujemy się na wybór drewnianej drabiny, pamiętajmy o tym, aby drzewo z którego są zrobione szczeble nie posiadały skośnego biegu słojów oraz przeróżnego rodzaju wad, takich jak pęknięcia, wypaczenia, sęki czy też inne uszkodzenia.
Wybierając stosowną drabinę trzeba wziąć pod uwagę też jej wysokość. Jeżeli planujemy użytkowanie sprzętu tylko w trakcie prac domowych, wystarczająca będzie drabina o długości dwóch bądź trzech metrów. Jeśli natomiast przewidujemy zakup drabiny oddanej do prac bardziej zaawansowanych, należy zmierzyć nawierzchnię, na której będziemy używać sprzęt a także przystosować model do zapotrzebowań.
Jeśli rozchodzi się o stosowny sposób wykorzystywania drabiny, może to być zarówno pozycja pochylona, to znaczy podczas gdy drabina jest oparta o coś solidnego, przykładowo pień drzewa bądź domek, a także pozycja pionowa, jeżeli drabina jest prawidłowo przymocowana. Powinno się pamiętać, że nazbyt poziome ustawienie drabiny może wywołać jej złamanie. Prócz tego, bardzo ważne jest podłoże, na którym oparta jest drabina – musi być ono stateczne, porządne a nade wszystko nieruchome, by podłoże nie przemieszczało się pod ciężarem drabiny razem z nią. Kolejną kwestią, o której warto pamiętać jest to, że każda drabina wieloczęściowa musi posiadać właściwe zabezpieczenia, które będą zapobiegały przemieszczaniu się poszczególnych części drabiny względem siebie w trakcie użytkowania sprzętu. Na dodatek, drabina rozstawna musi być wyposażona też w zabezpieczenia rozstawu, i absolutnie taki gatunek sprzętu nie może być wykorzystywany jako drabina przystawna, do czego nie jest dostosowana.