Drabina rabka zdrój

Jak wyglądałoby życie bez drabiny?

Zdarza Ci się niekiedy pracować na wysokości przy prywatnym domu lub zbierać plony z drzew owocowych? Co byś uczynił, gdybyś nie miał tak wspaniałego sprzętu, jakim jest drabina
  To pewnego rodzaju konstrukcja, która w stopniu upraszcza dostanie się przez nas na mniejsze wysokości. Robiona jest z rozmaitych typów tworzyw (do z reguły spotykanych należy drewno oraz metal). Te większe przeważnie są w wersji składanej, co istotnie upraszcza ich transport. Dodatkowo pochłaniają mniej miejsca. 
  Cechą każdej konstrukcji są dwie pionowe podpórki (często wyposażone są również dwie mniejsze dla utrzymania prawidłowej równowagi) a także szczeble. Ich charakterystyczną cechą jest fakt, że dopełniają one dwie funkcje – w pierwszej kolejności służą nam jako coś, za co trzymamy się rękoma wspinając się na wysokość, a w drugiej kolejności stają się dla nas miejscem, na które stajemy. 
  Są najczęstszym wyekwipowaniem ekip budowlanych, jednakże nie tylko. Często są montowane także w górach, żeby w jak najskuteczniejszy sposób uprościć wędrowcom wspinanie się na strome górzyste szlaki. 
  Szczególną uwagę na swoje bezpieczeństwo powinni zwrócić posiadacze drabiny wykonanej z drzewa (w szczególności, w czasie której jest ona trzymana na ożywczym powietrzu). Każde pęknięcie, nadgniły szczegół i uszkodzenie powierzchni przez owady może wieść do sporego uszczerbku na naszym zdrowiu. Do najczęściej spotykanych modeli drabin należą: hakowa, pożarnicza, ostrew a także schody. 
  Ważne jest by każdy użytkownik drabiny przed wejściem na nią sprawdził po wielokroć czy jest statyczna oraz ażeby schodzić oraz wchodzić na nią zawsze przodem do szczebli. Niezmiernie znaczące jest dodatkowo to, by wybrać jak najbardziej należyte podłoże (nigdy nie ustawiamy drabiny na pochyłości). Przy pracy na większych wysokościach trzeba używać dodatkowy sprzęt, który uratuje nas przed przypuszczalnym upadkiem. Do tego warto wiedzieć, że drabiny biegłe muszą co jakiś czas być poddawane kontroli ich stanu technicznego. By uciec od wypadku nie można osobiście przekształcać bądź przedłużać drabiny. Wydawać się może to dosadne ale pracując na wysokości należy koniecznie pamiętać o robieniu pauz minimum 15 minut co dwie godziny. Pamiętając o wyżej wyszczególnionych maksymach użytkowania z drabiny możemy czuć się pewni, a praca na niej stanie się dla nas niezwykłą uciechą.