Szalunki boguchwała

Szalunki – wszystko, co należałoby o nich wiedzieć

Termin szalunek to innymi słowy deskowanie. Nieprzypadkowo proces budowlany stanowiący temat charakterystyki w niniejszym przewodniku charakteryzowany jest poprawnie takim bliskoznacznikiem. Jednoczy się to bowiem z faktem, że szalunek budowany jest w większości wypadków z użyciem różnych detalów konstrukcyjnych wytwarzanych z drewna. Do robienia deskowania użytkowane są rozmaite gatunki. Jeżeli jednak zależy nam na szalunku naprawdę dobrym, odpornym i co nadzwyczaj ważne – niestrudzonym na szereg przeróżnych uszkodzeń mechanicznych czy też szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, warto zrezygnować w wariantu drewnianego na rzecz szalunku metalowego. 
W sferze budownictwa bardzo często występuje również powszednie określenie deskówka czy też szalówka. W rutynie są to specyficzne formy kreowane po to, żeby przypisać kształty mieszance betonowej. Nie jest to konstrukcja budowana na stałe, ale typowa forma przejściowego użytku. Robi się ją z zastosowaniem wyżej wspomnianego drzewa czy też w bardziej fachowych przypadkach – metalu, ale nie są to jedyne względne typy materiałów. Szalowanie niekiedy wykonuje się z wykorzystaniem płyt – przykładowo robionych z wiórów drewnianych bądź klasycznej, wodoodpornej sklejki. Deskówki są niezbędne przy uzyskiwaniu przeróżnych konstrukcji z betonu czy też żelbetonu. Często służą one też harmonijnemu utworzeniu prefabrykatów wielorakiego typu. 
Biorąc pod uwagę zarówno wygląd, jak i proces tworzenia i co za tym idzie – należyte wykorzystanie szalunków, wyznacza się ich parę schematycznych odmian. Do najpopularniejszych odmian deskowania zaliczyć warto w szczególności wariant indywidualny. Jest to deskówka wytwarzana na jeden raz. Często jednakże szczegóły wchodzące w skład takiej odmiany pozostają zastosowane nieraz. Cała struktura natomiast jest jednorazowa. Indywidualny szalunek pozwala na wznoszenie względnie niedużych konstrukcji oraz takich, które odznaczają się niestandardowymi kształtami. Następnym fascynującym gatunkiem są szalunki inwentaryzowane- produkowane z wdrożeniem części wielokrotnego zużytkowania. 
Patrząc zaś na aspekt używania deskówek, odróżnia się szalunki przestawne, przesuwne i ślizgowe. W sferze deskowania dachów bądź ścian posiadających typową budowę szkieletową, wydziela się dwa charakterystyczne rodzaje szalunków- pełne oraz niepełne.