Drabiny kozienice

Drabiny – co należałoby wiedzieć?

Drabiny to sprzęt ruchomy, który używany może być na przykład do ułatwienia pracy na różnych poziomach, a także do przemieszczania się. W sklepach z artykułami z branży budowniczej da się odszukać drabiny utworzone z drzewa, tworzywa sztucznego albo metalu. Na domiar tego, istnieją drabiny jednoelementowe oraz składane, innymi słowy wieloelementowe. 
W trakcie wyboru odpowiedniego rodzaju musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim jego budowę oraz realizację – solidna drabina powinna być bezpieczna, ponieważ wspinanie się po niestabilnej i słabej drabinie może skończyć się nieszczęściem. Najistotniejsze jest zwrócenie uwagi na podłużnice oraz szczeble, które powinny być niezmiernie mocne i odpowiednio ze sobą połączone. Jeśli decydujemy się na wybór drewnianej drabiny, pamiętajmy o tym, by drzewo z którego były zrobione szczeble nie miały skośnego biegu słojów a także rozmaitego typu wad, takich jak pęknięcia, wypaczenia, sęki lub inne nadszarpnięcia.
Wybierając odpowiednią drabinę należy wziąć pod uwagę także jej wysokość. Jeśli planujemy użycie sprzętu tylko w trakcie prac domowych, wystarczająca będzie drabina o długości dwóch lub trzech metrów. Jeżeli natomiast przewidujemy zakup drabiny ofiarowanej do prac bardziej zaawansowanych, warto zmierzyć powierzchnię, na której będziemy używać sprzęt i dostroić typ do wymagań.
Jeżeli rozchodzi się o odpowiedni sposób wykorzystywania drabiny, może to być zarówno pozycja pochylona, to znaczy w trakcie gdy drabina jest oparta o coś statecznego, na przykład pień drzewa bądź budynek, a także pozycja pionowa, jeśli drabina jest prawidłowo przymocowana. Powinno się pamiętać, że za bardzo poziome ustawienie drabiny może spowodować jej złamanie. Poza tym, niesłychanie istotne jest podłoże, na którym oparta jest drabina – powinno być ono porządne, stabilne i nade wszystko nieruchome, by podłoże nie przestawiało się pod bagażem drabiny razem z nią. Następną rzeczą, o której trzeba pamiętać jest to, że każda drabina wieloczęściowa musi posiadać stosowne zabezpieczenia, które będą zapobiegały przesuwaniu się poszczególnych części drabiny względem siebie w trakcie stosowania sprzętu. Co więcej, drabina rozstawna musi być urządzona również w zabezpieczenia rozstawu, i absolutnie taki typ sprzętu nie może być wykorzystywany jako drabina przystawna, do czego nie jest przystosowana.